

V neděli skončila v Gočárově galerii v Automatických mlýnech v Pardubicích výstava Žitý sen Andyho Warhola. Za devět týdnů svého konání přilákala 21,5 tisíce návštěvníků a zařadila se tak k nejúspěšnějším projektům krajské galerie v celé její 70leté historii.
„Výstava byla jedním z výsledků partnerské spolupráce Pardubického kraje a Prešovského samosprávného kraje, zřizovatele Muzea moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích. V období, kdy je slovenské muzeum v rekonstrukci, se díla tohoto umělce s rodinnými kořeny v nedaleké obci Miková rozjela do světa a mimo jiné i do Pardubic. Jsem potěšený, že se v našich rekonstruovaných prostorách Gočárovy galerie ve mlýnech těšila takovému zájmu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Andy Warhol zůstává komerčně nejúspěšnějším autorem 20. století, jehož portréty dosahují na aukcích rekordních částek i desítky let po jeho smrti. Narodil se rusínským přistěhovalcům z tehdejších Horních Uher a americkém Pittsburghu a byl ikonou uměleckého života New Yorku od 60. do 80. let.
„Na výstavě kurátoři představili na 150 děl, ale také mnoho osobních věcí, které slovenské muzeum od rodiny Andyho Warhola získalo. Tím byla výstava unikátní se skutečně rodinnými vazbami a souvislostmi. To vše doprovodil obsáhlý katalog, který je stále ke koupi na pokladně Gočárovy galerie. Velký zájem byl i o prezentační předměty s warholovskými motivy, ty si ovšem budou zájemci po skončení výstavy už moci objednat jen v on-line obchodu Muzea moderního umění Andy Warhola na Slovensku,“ dodal radní pro kulturu Roman Línek.
Nyní budou až do 16. května dvě horní patra Gočárovy galerie zavřené, zájemci tu mohou navštívit stálou expozici a dále výstavy v Domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí. Dalšími výstavními projekty v budově Automatických mlýnů budou výstavy Chatrný 100 a Figura / v krajce / v konfrontaci.
Dalibor Chatrný patřil ke generaci, která věřila, že svět je událostí a událostí je i umělecké dílo. Pro pardubickou výstavu kurátoři vybrali méně známou tvorbu brněnského klasika, jejímž médiem je textil nesoucí sdělení skrze text, slova, znaky.
Historická a současná krajka s figurálními motivy je námětem komorní výstavy připravované do sila Gočárovy galerie. Ukáže pomyslný kontrast historické krajky 16. – 20. století s figurálními motivy ze soukromých sbírek se současnou figurální, často „portrétní“ krajkářskou tvorbou textilních výtvarnic Zuzany a Marie Hromadových.
GG je otevřena:
út–ne 10–18 h
www.gocarovagalerie.cz