

Pokud musí být dítě z vážných důvodů umístěno mimo vlastní rodinu, bývá často jedním z nejlepších řešení pro něj možnost využít přechodných pěstounů. Ti nabízí dítěti šanci zůstat na určitou dobu v náhradním rodinném prostředí. Jde o příležitost pro nové začátky. Děti, které jsou nuceny opustit svůj domov, mohou u přechodných pěstounů zažít lásku, bezpečí a stabilitu. A to do té chvíle, než se pro ně najde vhodné řešení.
Pěstounství: Láska, která mění osudy
Pardubický kraj se dlouhodobě věnuje problematice náhradní rodinné péče a pěstounství. A to nejen formou podpory stávajících pěstounů, ale i osvěty a vzdělávání veřejnosti o možnostech, jak pomoci dětem v těžkých životních situacích. V současné době jsou například k vidění infoletáky ve vlacích Českých drah s mottem: „Pěstounství: Láska, která mění osudy.“
Pěstounství na přechodnou dobu je jednou z nejdůležitějších forem, jak poskytnout těmto dětem lásku, bezpečí a stabilitu v okamžiku, kdy nemohou vyrůstat ve své původní rodině. Pardubický kraj se ve spolupráci s dalšími subjekty, jako je OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí) či doprovázející organizace, snaží zajistit, aby pěstouni měli veškerou potřebnou podporu pro zvládání náročných situací, se kterými se každodenně setkávají.
„Vážíme si práce pěstounů. Velmi dobře si uvědomujeme, že pěstouni na přechodnou dobu to nemají jednoduché. O dítě se starají nonstop, 24 hodin, 7 dní v týdnu. Zaslouží velký obdiv za to, že se rozhodli pomáhat dítěti, které nemůže vyrůstat ve vlastní rodině. Někdy je u nich dítě pár dnů, týdnů či rok,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Prvotní myšlenka přišla před sedmi lety
„O pěstounství na přechodnou dobu jsem se dozvěděla před sedmi lety, když jsem dálkově studovala střední pedagogickou školu. O této formě pěstounství nám do školy přišla přednášet pracovnice OSPODu, tedy orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Do té doby jsem o ní vůbec nevěděla. Velmi se mi ta myšlenka zalíbila, ale protože jsme s manželem měli vlastní malé děti, musela ještě nějakou dobu uzrát,“ řekla pěstounka na přechodnou dobu Erika Dospělová z Hlinska.
Hlavním důvodem, proč se s manželem Josefem rozhodli pro tuto formu pěstounství, je snaha pomoct dětem, které se aktuálně nachází v těžké životní situaci. „Tyto děti potřebují okamžitou podporu. Teď hned,“ vysvětlila Erika Dospělová.
Poskytnout zázemí někomu, komu teď chybí
„S manželem jsme měli dojem, že máme všechno, co potřebujeme. Chtěli jsme poskytnout dobré rodinné zázemí někomu, komu momentálně chybí,“ podotkla pěstounka, která pochopení pro toto životní poslání našla i u svých dětí. „Je pravdou, že úplně poprvé dcera rezolutně řekla, že se o nás nebude s nikým dalším dělit. Když jsme toto téma znovu za tři roky otevřeli, vedli jsme s dětmi rozhovory, kdy jsme jim přiblížili, jak by asi mohla pěstounská péče na přechodnou dobu vypadat. Samozřejmě jsme měli nějaké představy i určité obavy, protože jsme úplně přesně nevěděli, co všechno pěstounství obnáší. Ale neustále jsme se snažili získávat informace, vzdělávat se a bavit se o tomto tématu. I u našich vlastních dětí potom zvítězila touha pomoct jiným dětem, které to zrovna potřebují,“ poznamenala Erika Dospělová.
Díky dostatku informací vše probíhalo hladce
„Manželka přípravě věnovala opravdu hodně času. Přicházela s novými informacemi, vzdělávali jsme se, až jsme postupně v rodině uzráli do bodu, že podáme žádost,“ pokračoval Josef Dospěl.
Právě dostatek potřebných informací byl jedním z důvodů, proč samotný proces probíhal podle manželů Dospělových poměrně hladce. „Dnes už je k dispozici opravdu velká spousta informací, článků či videí. Pomohl nám i dokumentární cyklus České televize Plné hnízdo, který prezentoval různé formy pěstounství. Díky tomu, že jsme si spoustu informací zjistili dopředu, to pro nás bylo v mnoha ohledech jednodušší,“ potvrdili manželé Dospělovi.
Ti se shodují i v tom, že zatím nepřišla jediná chvíle, kdy by svého rozhodnutí litovali. „Jedním z nejtěžších okamžiků pro mě bylo sepisování žádosti. To člověk musí zrevidovat svůj dosavadní život, postoje, minulost a třeba se mu otevřou i věci, které v sobě ještě úplně neuzavřel. Ale když je upřímný sám k sobě, může jít dál a být silný pro toho, kdo pak jeho péči bude potřebovat,“ svěřil se Josef Dospěl. „Nikdy jsme nezapochybovali o tom, že děláme správnou věc. Stále si stojíme za tím, že pěstounství je úžasné,“ dodali s úsměvem oba manželé.
Kde získat bližší informace?