Energetika na křižovatce (nejen) v Pardubickém kraji

Klíčové výzvy české energetiky, budoucnost teplárenství bez uhlí, transformace regionálních zdrojů nebo role veřejné správy v rozvoji udržitelné energetiky. To byla hlavní témata odborné konference, která proběhla v areálu Automatických mlýnů. Účastníky z celé republiky v Pardubicích přivítal náměstek hejtmana Dušan Salfický.



Konference nabídla pohledy předních odborníků napříč sektory – od akademického zástupce, přes podnikatelské reprezentanty, až po experty z energetických společností. Na místě zazněly konkrétní návrhy a doporučení, kam směřovat budoucí vývoj české energetiky.



V úvodu představil prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček regulatorní a byrokratickou reformu jako základní předpoklad pro zajištění prosperity České republiky.



Radní Pardubického kraje Petra Šimečková objasnila, z jakých důvodů je kraj lídrem v oblasti energetiky ve veřejné správě. Klíčovou roli v tomto úspěchu sehrál Systém managementu hospodaření s energií (EnMS), který kraji přinesl milionové úspory. Základem pro všechny kroky vedoucí ke zvyšování energetické efektivity i pro realizaci energeticky úsporných projektů, včetně projektů EPC, je zavedení Sytému managementu hospodaření s energií. Pardubický kraj jej zavedl jako první kraj v České republice, a to už v roce 2013.



V bloku přednášejících vystoupili např. Pavel Řežábek, hlavní ekonom ČEZ, a.s., který se věnoval evropskému energetickému trhu, jeho principům, současné situaci a také výhledům do budoucna, nebo vedoucí strategického rozvoje Elektráren Opatovice, a.s., Stanislav Ondráček. Ten promluvil o budoucnosti tepla bez uhlí, tedy proměně energetiky v srdci východních Čech. Zmínil, že zemní plyn je v současnosti jedinou reálnou alternativou pro teplárenství, kterou máme. Za smysluplné a ekologicky odpovědné řešení, zejména s ohledem na regiony, také považuje využití zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO).



Účastníci konference se obecně shodli na tom, že změny v energetice jsou nevyhnutelné a nelze je dále odkládat. Je nezbytné jednat včas a nečekat, až nastanou krizové situace.



Cílem by mělo být jasné a cílené směřování České republiky k posílení energetické bezpečnosti. Zásadní pro dlouhodobou energetickou stabilitu je udržení vyváženého energetického mixu, který zahrnuje různé zdroje energie. Právě diversifikace zdrojů pomáhá snížit závislost na jediném typu energie a zajišťuje stabilní a bezpečné dodávky energie i v náročných podmínkách.



Akci zorganizovala Krajská hospodářská komora Pardubického kraje ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.