Jak co nejefektivněji užívat termokameru při zásahu

Profilovka
před 3 hodinami

Rozjíždíme to! Vážně!

Abychom co nejefektivněji používali termokameru ve flashoveru (FOK), tedy kontejneru, ve kterém je simulován požár v uzavřeném prostoru, se nyní školí takzvaný třetí modul výcviku zaměřený na práci s termokamerou. Výcvik je určen pro příslušníky HZS Pardubického kraje, aby dokázali při zásazích co nejefektivněji používat termokameru.

Výcviky v zařízení FOK jsou koncipovány do dvou úrovní a tří modulů. 

- První úroveň: - pro výcvik ve vnitřních prostorách; hasič se zejména seznamuje s dynamikou požáru v podmínkách celkového vzplanutí, zásadami vstupu do uzavřeného objektu, zásadami správné manipulace s proudnicí; výcvik typu modul 0 „studený“ se provádí pod vedením lektorů na stanicích v rámci pravidelné odborné přípravy, výcvik typu modul 1 „pozorovací“ probíhá na pracovištích sestavených ze standardních ISO kontejnerů, v nichž se spaluje dřevo (modul 1P).

- Druhá úroveň: umožňuje provádět výcvik na pracovištích odpovídajících vnitřnímu prostoru jednotlivých místností; hasič se zejména učí zásady zdolávání požáru v uzavřeném prostoru a spolupráci v operační skupině na útočných proudech (modul 2V),

„Modul termokamera je nástavba předchozích výcviků. Tímto výcvikem by postupem času měli projít všichni hasiči. V minulých letech se několik hasičů z Vysokého Mýta včetně hlavního instruktora Milana Vincence zúčastnilo výcviku s hasičem ´Bobem z USA´, který je proškolil k používání termokamer, tento výcvik zajišťovala firma Dräger pro vojenské hasiče,“ vysvětluje vývoj tohoto modulu instruktor ve flashoveru npor. Mgr. Jan Kalous, MBA a dodává že“ „Jeden z našich příslušníků z Centrální hasičské stanice Ústí nad Orlicí pprap. Ing Jan Špinler zpracoval při studiu na Vysoké škole báňské diplomovou práci na téma: Ověření časové náročnosti vyhledávání osob v zakouřeném prostoru, kdy se podrobně zabýval prací s termokamerou. Všechny tyto znalosti a zkušenosti se spojily a vznikl tento modul,“ doplňuje Kalous.

Hasiči – frekventanti jsou na začátku výcviku seznámeni s parametry a principem fungování termokamery, dále nabité znalosti upotřebí v praktickém výcviku v kontejneru. Úkolem je naučit hasiče, aby dokázali efektivně využívat termokameru u zásahu a dokázali co nejrychleji a nejefektivněji zlikvidovat nejen požár, ale hlavně co nejrychleji nalézt pohřešované osoby. Do současné doby hasiči při výcviku termokamery nepoužívali. Každého výcviku se účastní 12 výjezdových hasičů, vždy z jedné stanice 2 příslušníci s termokamerou. Do budoucna by tímto modulem měli projít všichni hasiči.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.