
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil Konzervatoř Pardubice, aby s jejím vedením projednal nejen investiční záležitosti týkající se modernizace budovy. Ta je v současnosti ve svém zázemí ve stavu z 80. let, s původním nábytkem a vybavením, přičemž nově upravené jsou hlavně prostory pro koncertní veřejnost.
Během návštěvy se hejtman setkal s ředitelem konzervatoře Daliborem Hlavou a dalšími zástupci školy, kteří mu představili aktuální stav a potřeby zařízení. „Pardubická konzervatoř je kulturní a vzdělávací pilíř v našem kraji a chceme jí poskytnout odpovídající zázemí. V loňském roce jsme po dohodě s vedením školy uvolnili mimořádnou částku 15 milionů korun na nové hudební nástroje, mezi které patří i koncertní křídlo do komorního sálu,“ řekl hejtman Martin Netolický. „V příštích letech plánujeme vyčlenit až 100 milionů korun na drobnější investice do škol, což znamená průměrně půl milionu na každou školu. Jedná se především o průběžnou obnovu například IT vybavení či další techniky. Samozřejmě se tato částka netýká projektů, spolufinancovaných z evropských fondů. V rámci budovy konzervatoře nyní považujeme za klíčové řešit stav výtahů, což si jednorázově vyžádá větší investici z krajského rozpočtu,“ dodal hejtman.
Podle ředitele krajské školy Dalibora Hlavy jsou výtahy největším problémem v současnosti: „Za poslední dva roky stály opravy výtahů asi půl milionu korun, a to ještě nezahrnuje revize a běžný servis. Bez funkčních výtahů se bude škola potýkat s problémy, proto jsme rádi, že se nám daří postupně jednotlivé problémy řešit.“
Konzervatoř, která byla založena v roce 1978, je jedinou školou svého druhu ve východních Čechách. Sídlí v pardubickém Domě hudby, který se skládá ze šesti pater o celkové výměře 21 tisíc metrů. Komplex 70 odborných učeben, osmi učeben pro kolektivní výuku a tří koncertních sálů poskytuje ideální podmínky pro studium hudby a umění.
Hejtman Netolický si v rámci návštěvy školy vyslechl také část zkoušky Komorní filharmonie Pardubice, která má v objektu také své zázemí. „Hudební tradice našeho regionu je ohromná, to nám závidí i ve světě. Když se v příštích letech podaří zlepšit prostředí a zázemí Domu hudby, zlepší se i fungování konzervatoře a filharmonie. Podpoříme tím i turistický ruch a přilákáme více návštěvníků,“ uvedl Pavel Svoboda, ředitel pardubické filharmonie.
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

