

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil stanici Horské služby ČR v Čenkovicích. Této stanici přispěl kraj v loňském roce milionem korun na pořízení nového dopravního záchranářského terénního vozidla. Pro letošní rok schválilo krajské zastupitelstvo obdobnou podporu také pro stanici na Dolní Moravě. Pardubický kraj v rámci svých finančních možností dlouhodobě podporuje obnovu technického vybavení horských záchranářů. V minulosti se jednalo mimo jiné o čtyřkolky, defibrilátory či GPS zařízení.
„Stejně jako v případě dalších složek integrovaného záchranného systému se dlouhodobě snažíme podporovat modernizaci technického vybavení Horské služby, a to v rámci obou stanic, které jsou na území našeho kraje, tedy v Čenkovicích a na Dolní Moravě. V Čenkovicích jsme v minulosti pomohli odstartovat investici do vybudování nové stanice, která byla otevřena v roce 2016, nebo jsme podpořili nákup terénní čtyřkolky a dalšího vybavení. V loňském roce jsme po dohodě s Horskou službou uvolnili milion korun na pořízení nového dopravního záchranářského terénního vozidla, které posílí akceschopnost horských záchranářů,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že obdobné podpory se v letošním roce dočká také stanice na Dolní Moravě.
Tématem jednání v Čenkovicích byla také spolupráce Horské služby se Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje. „Dlouhodobě se na našich horách potkáváme s trendem, kdy výrazně narůstá počet úrazů v letních měsících, a to s ohledem na rozšiřování různých adrenalinových aktivit a bike-trailů, kdy bohužel řada s návštěvníků přeceňuje své schopnosti a zkušenosti. Do oblasti Čenkovic spádově zajíždí posádky záchranné služby z Červené Vody nebo z Lanškrouna. Právě intenzita úrazů v této lokalitě nás v minulosti vedla k posílení posádky v Červené Vodě. S ohledem na narůstající počet výjezdů do horských středisek však budeme dále přemýšlet, jakým způsobem zajistit co nejlepší a nejrychlejší pomoc, aniž bychom omezovali akceschopnost zdravotnické záchranné služby,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Toho zástupci Horské služby informovali mimo jiné o režimu, kdy v některých horských střediscích funguje přímo zdravotnické zařízení, které u méně závažných zranění umožní okamžité ošetření, ke kterému pacienta převezou právě horští záchranáři a není tak nutné aktivovat záchrannou službu. „Horská služba také je zařazena do systému first-responderů, a tak je připravena zajistit rychlý zásah u osob v přímém ohrožení života. Fungují tedy jako předsunutá jednotka schopná poskytnout klíčové resuscitační úkony před příjezdem záchranky. Horská služba je připravena se do systému zapojovat s větší intenzitou,“ řekl hejtman Netolický.