

Už po dvanácté předávali představitelé Pardubického kraje nejvyšší krajská ocenění. Ceny za zásluhy o Pardubický kraj a Ceny Michala Rabase za záchranu převzali letos laureáti z rukou členů současné krajské rady, ale také od dvou bývalých hejtmanů Ivo Tomana a Radko Martínka. Na slavnostním večeru v Domě hudby bylo představeno celkem 11 nových nositelů těchto ocenění. Další tři obdrželi Medaili hejtmana a svou cenu udělila také média.
„Letošní ročník byl mimořádný tím, že si připomínáme 25 let od vzniku krajů. Proto jsme pozvali i všechny oceněné z předcházejících let. Při sledování sestřihu minulých medailonků jsme si mohli uvědomit, kolik inspirativních osobností v kraji máme, nebo v některých případech jsme měli. Také v letošním roce se držíme pravidla, že krajské ocenění je něco mimořádného, co má regionální přesah a úroveň či přímý dopad na životy a zdraví lidí. Proto gratuluji všem novým oceněným, kteří se k této řadě nyní připojili,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Celkem získalo za uplynulých 12 let včetně letošních laureátů Cenu za zásluhy o Pardubický kraj 57 osobností nebo spolků. Cenu Michala Rabase za záchranu obdrželo 41 osob.
Čerství laureáti se představili publiku ve filmových medailoncích, při jejichž sledování diváci často neskrývali údiv či dojetí. Zatímco například kastelán Miloš Jiroušek z Kunětické hory nebo paralympijský medailista Jiří Suchánek jsou už mediálně známí, objevem pro širší veřejnost byl biolog a popularizátor vědy Petr Juračka a především básník a vynikající překladatel, jehož vrcholným opusem byl překlad Dantovy Božské komedie, pan Vladimír Mikeš z Chocně.
Divákům trnulo také při sledování příběhů, které se udály na tenké hranici mezi životem a smrtí, kdy se ale naštěstí našli lidé, kteří dokázali účinně pomoci. V příběhu emeritního primáře dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice Luďka Ryby si pak uvědomili, že zvláště u dětí nestačí jen léčit nemoc, ale i mít s pacienty pěkný vztah a umět je rozveselit, třeba s pomocí Zdravotních klaunů.
Slavností večer vtipně uváděl herec Tomáš Novotný a hudební vystoupení obstaralo obdivuhodné pardubické pěvecké sexteto Gmajor6.
Cena za zásluhy o Pardubický kraj
Vladimír Mikeš je jedním z našich nejvýznamnějších překladatelů francouzské, španělské, německé, portugalské a italské literatury. Součástí Mikešova díla jsou též italsky psané eseje a překlady české poezie 20. století do italštiny, mj. Jiřího Ortena, Vítězslava Nezvala či Vladimíra Holana. Přednášel na pražské DAMU i v na zahraničních univerzitách. Za své celoživotní překladatelské dílo, korunované novodobým kompletním překladem Dantovy Božské komedie (Academia 2009), obdržel v roce 2012 Státní cenu. V roce 2018 získal Výroční cenu Nadace Českého literárního fondu za román Čtveročas a v roce 2022 za sbírku epických básní Odkud to přichází? cenu Magnesia Litera .
Miloš Jiroušek je již 30 let kastelánem hradu Kunětická hora. Za jeho působení se z uzavřené, nálety zarostlé a rozpadající se zříceniny stal opravený, výstavní státní hrad. Bez jeho organizačních a doslova diplomatických schopností by Hrad Kunětická hora dosud nevypadal tak, jak vypadá nyní. A nově zrekonstruovaný Jurkovičův palác a severní hradní palác jsou toho důkazem.
Petr Jan Juračka je biolog, popularizátor vědy, fotograf a kameraman pracující s drony, spisovatel, sportovec a cestovatel. Je rodákem z Holic a žije s rodinou v Pardubicích. Ve své tvorbě, vystoupeních a sociálních sítích se ke svému rodišti a bydlišti hlásí a přispívá tak k dobrému jménu Pardubického kraje. Učí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, přednáší po celé republice, podílí se na televizních pořadech, filmech a knihách.
Jiří Suchánek je paralympijský stolní tenista. V roce 2024 přivezl do Pardubického kraje stříbrnou paralympijskou medaili z Paříže, kde se mu vedl velký osobní čin, a to porazit světovou jedničku na domácí půdě. I když hraje za Liberecký oddíl, protože v okolí Pardubic nenašel tak kvalitního sparing partnera jako v Liberci, již 5let žije v malebných Zdechovicích, kde našel klid a mír a hlavně domov, aby mohl podávat takovéto výkony.
Cena Michala Rabase za záchranu
Eva Prokopcová navzdory velké záchranné akci včetně helikoptéry, našla ztraceného souseda se svým koněm, poskytla mu první pomoc a zavolala 112.
Michal Držmíšek zachránil muže středního věku, který upadl na chodníku, krvácel z úst a měl srdeční zástavu. Společně s dalším mužem prováděli masáž srdce až do příjezdu sanitky. První pomoc byla úspěšná.
Tomáš Daul, Tomáš Nečas a Alexandr Martinek během hokejového utkání amatérských týmů resuscitovali dle pokynů operátorek rychlé záchranné služby jednoho z hráčů, který upadl na led a ztratil vědomí. Rychlá a koordinovaná reakce všech zúčastněných zachránila život kamaráda.
Luděk Ryba po 28 let zastával pozici primáře dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice. Díky jeho vytrvalosti se podařilo postavit a vybavit moderní pavilon dětského oddělení, umožnil přístup zdravotním klaunům, přesvědčil pediatry o prospěšnosti návštěv u dětských pacientů. I po předání primariátu nadále pomáhá a léčí děti v nově otevřené ambulanci. Svou profesionalitou, chováním, lidským přístupem a prací dlouhodobě přispívá k dobré pověsti zdravotnictví Pardubického kraje.
Medaile hejtmana
Jaroslav Mojžíš za celoživotní působení a zásluhy v šachových aktivitách a šachové reprezentace.
Radoslav Svoboda za dvoudobou a starostlivou péči o pacienty zejména v okrajových částech Pardubického kraje, kde již ukončilo svoji činnost několik lékařů. V Heřmanově Městci zrekonstruoval za svoje prostředky bezbariérový dům pro zdravotní zařízení. Zřídil lékařskou ordinaci pro občany bez domova v Pardubicích.
Pavel Janoš za propagaci a tradiční výrobu pardubického perníku, který proslavuje Pardubický kraj napříč Českou republikou i v zahraničí.
Cena médií
Aleš Bárta je český zdravotník a pardubický kavárník. Je zakladatelem nemocnice v západokeňském městě Itibo, která ročně ošetří až 9 tisíc pacientů.