Na Nové Tesle finišuje výstavba dřevostavby bytového domu

V bezprostřední blízkosti Pardubické nemocnice vznikl rezidenční komplex Nová Tesla, který nahradil stejnojmennou továrnu. Bydlení v této lokalitě najde až 750 obyvatel, a to v řadových rodinných domech a bytových domech. Jedním z bytových domů bude také dokončovaná třípatrová dřevostavba, která se zařadí po bok prvních bytových domů ze dřeva v České republice. S objektem a systémem výstavby se v tomto týdnu seznámil hejtman Martin Netolický.

„Dřevostavby se postupně stávají relativně běžnými v rámci individuální výstavby rodinných domů, ale u několikapatrových domů se v České republice jedná stále o několik málo dokončených projektů. Objekt v areálu Nová Tesla je třípatrový a nabídne celkem 11 bytů o dispozicích od 1+kk po 3+kk. Z pohledu zadavatele se jedná jednoznačně o zajímavou cestu, nicméně stále se bavíme o variantě, která v kubíkových cenách vychází stavebně o přibližně 15 procent nákladněji, nicméně v tomto případě bez dopadu na koncového zákazníka,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který připomněl, že kraj v letošním roce zahájí instalaci dřevěného mostu u Dolní Čermné. „Jedná se o most 314-003 na silnici III. třídy u Dolní Čermné. Jedním z hlavních benefitů této technologie je rychlejší instalace. Dalšími pak nižší cena na pořízení a snížení uhlíkové stopy. Co se životnosti týče, je garantována stejná jako u klasických mostů. Vše se samozřejmě ukáže až v praxi, proto chceme postavit nejdřív menší most na méně frekventované silnici. Pokud se metoda osvědčí, můžeme ji rozvíjet a používat více, čímž kraj bude šetřit nejenom peníze, ale i přírodu,“ uvedl ke krajským námluvám s dřevem hejtman Martin Netolický. Za novým postupem, při kterém se na betonový základ mostu umisťuje konstrukce z lepeného lamelového dřeva, stojí tým odborníků z České zemědělské univerzity v Praze, kteří ve spolupráci s tuzemskými stavebními firmami metodu uvádějí do praxe.
Bytová dřevostavba v Pardubicích v areálu Nová Tesla má podobu třípodlažního kvádru s plochou střechou, který je sestaven z modulů širokých 5,4 a 5,6 metru. Jako konstrukční systém se architekti rozhodli využít CLT panely, tedy panely z vrstveného dřeva. „Významnou přidanou hodnotou je skutečnost, že dřevěné panely jsou zpracované z českého dřeva společností ze Ždírce nad Doubravou, takže nebyla nutná ani složitá doprava a manipulace se stavebním materiálem,“ řekl hejtman Martin Netolický. „K využití CLT dřevěných panelů jako stavebního materiálu nás vede naše strategie snižování uhlíkové stopy našich projektů. Nespornými benefity dřevostaveb z CLT panelů je rychlost výstavby, která je poloviční oproti standardní cihlové stavbě, a absence mokrých procesů, díky čemuž jsme nezávislí na venkovních teplotách v průběhu realizace. Majitelé bytů pak ocení příjemnější klima, které jim bydlení v dřevostavbě přináší,“ doplnila Kristýna Zavrtálková ze společnosti Linkcity Czech Republic, která je investorem lokality. Dřevostavba nabídne celkem 11 bytů o dispozicích od 1+kk po 3+kk. Přízemí kromě třech bytů patří společným komunikačním a technickým prostorům, na každém nadzemním patře se pak nachází pokaždé 4 bytové jednotky s vlastními lodžiemi.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.