

Jedním z příkladů formátu takzvaných otevřených věznic je norská věznice na ostrově Bastoy nedaleko Osla. Vzhledem k jejímu specifickému režimu ji navštívili zástupci Pardubického kraje, města Pardubic, Vězeňské služby ČR a Vězeňské duchovenské péče.
„Věznice Bastoy nedaleko Osla je příkladem jedné z otevřených věznic, kde se vězni ke konci výkonu trestu pod sníženou ostrahou připravují na návrat do společnosti. Původně byl na ostrově chlapecký sirotčinec a následně zde byla vytvořena věznice, ve které je dnes přibližně 115 vězňů, kteří se svobodně pohybují po ostrově, zapojují se do všech aktivit, ale také odjíždějí za prací na pevninu. Celý koncept je postavený na maximální důvěře mezi systémem a vězněm. V případě provinění proti pravidlům je vězeň přeřazen zpět do zařízení se zvýšenou ostrahou. Jedním z benefitů je poměrně nízký náklad státu na jednoho vězně s ohledem na jejich pracovní aktivity, ale také nízká recidiva. Pro český vězeňský systém je to poměrně nový koncept, který je aplikován zkušebně ve věznici ve středočeských Jiřicích," uvedl hejtman Martin Netolický.
Podle náměstka hejtmana pro oblast sociální péče Pavla Šotoly je v tomto systému silná role duchovních. „Na duchovno je v tomto typu věznic kladen velký důraz, a to nejen při přípravě na propuštění. Uvědomění si a připuštění vlastních chyb je pro vězně jedním z klíčů pro návrat do běžného života. V našich podmínkách bychom rádi podpořili možnosti vězňů v klidném prostředí přemýšlet a debatovat pod dohledem duchovní služby. Ukazuje se, že díky těmto službám se snižuje recidiva, což by mělo být naším společným cílem v rámci celého systému," řekl Pavel Šotola.
Otevřené věznice
Cílem implementace formátu Otevřených věznic do trestního systému ČR je snaha snížit recidivu vězněných/propuštěných osob pomocí efektivní, postupné a kontrolované přípravy vězněné osoby na propuštění s důrazem kladeným na minimalizaci potenciálních rizik spojených s tzv. „šokem z propuštění". S ohledem na možnosti bezpečného posilování fyzické i sociální interakce odsouzených s mimovězeňským prostředím, posilování individuální a skupinové odpovědnosti a rozvíjení samostatnosti odsouzených se Otevřené věznice označují za pomyslné „trenažéry svobody". Formát Otevřených věznic je tak svou filozofií ideálním způsobem přípravy odsouzeného na život na svobodě.