
LEGO pro nevidomé. Unikátní projekt studentů Univerzity Pardubice zvítězil ve druhém ročníku soutěže Parádní sociální nápad. Ve spolupráci s Pardubickým krajem a dalšími partnery ji zorganizovala Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest a pardubické Centrum Kosatec.
Podpořit kreativitu a podnikavost studentů
„Cílem této akce bylo podpořit kreativitu a podnikavost studentů. Šlo o záměry, které mají pozitivní dopad na život lidí se znevýhodněním a projekty týkající se sociálního podnikání,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
„Pardubický kraj podporuje sociální oblast dlouhodobě. Měl jsem velkou radost, že se v Kosatci sešlo tolik mladých lidí se zajímavými sociálními nápady. Šlo o smysluplné a inspirující setkání. Pro nás to byla i užitečná zpětná vazba, jak mladá generace vnímá potřeby osob se znevýhodněním a jejich možnosti pracovního uplatnění v rámci sociálního podnikání,“ sdělil Pavel Šotola, který nad soutěží převzal záštitu.
Proč by nevidomí chtěli skládat LEGO?
„Ptáte se, proč by nevidomí chtěli skládat stavebnici LEGO, když nevidí výsledek? A proč chtěl Bedřich Smetana skládat hudbu, i když ji neslyšel,“ položila řečnickou otázku členka vítězného týmu Viktorie Paprčková. „Snažili jsme se vymyslet inovativní a originální projekt. Protože miluji stavebnici LEGO, napadlo mě zpřístupnit ji také nevidomým dětem i dospělým. Aby si mohli samostatně stavět LEGO modely bez nutnosti asistence,“ vysvětlila Viktorie Paprčková.
Ta výhru svého projektu vůbec nečekala. „Velmi příjemně mě překvapila atmosféra i lidé, kteří se na akci sešli. Od pořadatelů přes porotu až po prezentující,“ svěřila se studentka pardubické univerzity. „Tato soutěž je úžasná v tom, že dokáže ocenit originální studentský nápad. V porotě navíc seděli odborníci z praxe, kteří nám dokázali dát spoustu cenných rad,“ podotkl druhý člen vítězného týmu Antonín Kružík.
Všechny nápady byly zajímavé
LEGO pro nevidomé uspělo v nabité konkurenci. Velký ohlas u poroty zaznamenaly také inteligentní brýle, které umí převést mluvené slovo na text zobrazovaný na displeji ve sklíčkách. Zabodoval i projekt Neviditelné gastro. Jeho cílem je nabízet menu v pardubických restauracích v Braillově písmu.
„Byli jsme rádi, že všechny soutěžní nápady měly něco do sebe. Líbilo se nám, že studenti řešili skutečné problémy a snažili se vymyslet projekty, které by mohly být společensky prospěšné a měly i byznysový potenciál,“ prohlásil ředitel regionální kanceláře CzechInvest Pardubice Tomáš Vlasák.
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

