

Prosečské družstvo invalidů Ergotep, které zaměstnává osoby s různým znevýhodněním, se stalo historicky prvním registrovaným integračním sociálním podnikem v Pardubickém kraji.
První integrační sociální podnik v kraji
„Mám velkou radost, že v Pardubickém kraji vznikl první integrační sociální podnik. Práci Ergotepu znám dlouho a vím, kolik energie do ní dávají. Je skvělé vidět, že jejich dlouholetá snaha o začleňování lidí se znevýhodněním do běžného života se stále rozvíjí,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, který má oblast sociálního podnikání ve své gesci.
Nová výzva a také příležitost
Prosečský Ergotep je historicky prvním integračním sociálním podnikem v Pardubickém kraji. „Vidíme to jako příležitost, která by nám měla umožnit lépe se dostat k zajímavým veřejným zakázkám. A zároveň nám poskytuje šanci pracovat i s jinými cílovými skupinami, než které běžně zaměstnáváme na chráněném trhu práce,“ vysvětlil předseda prosečského družstva invalidů Ergotep Petr Herynek.
„Těší mě, že se prosečský Ergotep stal jedním z prvních registrovaných integračních sociálních podniků v České republice. Myslím, že to není náhoda, protože Pardubický kraj dlouhodobě patří mezi ty, které se v problematice sociálního podnikání angažují ze všech krajů v České republice nejvíce,“ řekl vedoucí oddělení sociálního podnikání na Ministerstvu práce a sociálních věcí České republiky Ondřej Závodský, hlavní autor zákona o integračním sociálním podniku, který nabyl účinnosti 1. ledna letošního roku.
Sociální podnikání jako „srdcovka“
„Jsem rád, že Ergotep tímto krokem ukázal, že to se sociálním podnikáním myslí vážně. Zaměstnává stovky lidí se znevýhodněním a může dál růst. Přeji mu, aby se mu dařilo a byl výkladní skříní integračních sociálních podniků nejen v Pardubickém kraji, ale v celé České republice,“ dodal Ondřej Závodský.
To, že je pro Ergotep sociální podnikání srdeční záležitostí, dokázal i organizací konference, která se věnovala nové legislativě a podpoře sociálních podniků při zadávání veřejných zakázek. „Touto konferencí jsme volně navázali na vydařenou akci, kterou v pardubickém Centru Kosatec uspořádal Pardubický kraj. Teď v Ergotepu jsme chtěli dát sociálním podnikům možnost dotázat se a diskutovat s tvůrci nové legislativy o tom, co je zajímá. Myslím, že se to povedlo. Určitě to není první a poslední akce tohoto typu u nás,“ zdůraznil Petr Herynek.
Podnikání s přidanou hodnotou
Podnikání s přidanou hodnotou. Tak by se dalo stručně charakterizovat sociální podnikání. Tato forma společensky prospěšného a odpovědného podnikání často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Pardubický kraj tuto oblast dlouhodobě podporuje. „V Pardubickém kraji se podpoře sociálního podnikání aktivně věnujeme už od roku 2013. A to jak formou přímých dotací, tak i vzděláváním a osvětou,“ dodal náměstek hejtmana Pavel Šotola.
V Pardubickém kraji je v současné době 37 sociálních podniků. Jsou zaměřeny zejména na služby, výrobu, gastronomii a zemědělství. Pracuje v nich přibližně 1200 zaměstnanců znevýhodněných na trhu práce.