

Skupina studentů ze Střední školy automobilní Holice a Střední školy automobilní Ústí nad Orlicí navštívila polygon a výrobní závod automobilky Tatra Trucks v Kopřivnici. Studenti se podíleli na sestavení skutečných nákladních vozidel v rámci projektu Auto do škol, který v Pardubickém kraji funguje ke spokojenosti všech.
„Auta, která postavili, zamíří v červnu ke Správě a údržbě silnic Pardubického kraje, kde budou hned sloužit při letní údržbě vozovek a následně i při zimní údržbě našich silnic. Exkurze tak byla symbolickým završením jejich několikaměsíční práce. Podstata projektu je jednoduchá a zároveň výjimečná – Tatra dodá školám sadu dílů, zajistí školení a studenti pak pod vedením učitelů a mistrů odborného výcviku sestavují kompletní vůz. Ten se následně vrací zpět do Kopřivnice na závěrečnou kontrolu a získání homologace,“ uvedl náměstek pro dopravu Ladislav Valtr.
Ještě před předáním silničářům jsou vozy doplněny o potřebné pracovní nástavby a výbavu. Je to například sypací zařízení, radlice, světelná rampa nebo energetické vývody, a to ve firmě Kobit v Jičíně.
„Když mají studenti možnost podílet se na sestavení vozidla, které se opravdu dostane na silnici, má to pro ně úplně jiný význam, než běžná školní výuka. Nedělají jen rutinní úkoly, ale vidí, že to, co tvoří, má reálné využití. A to je podle mě pro jejich další profesní vývoj zásadní. Je skvělé vidět, jak u toho rostou. Tyhle zkušenosti jim žádná učebnice nenahradí,“ řekl krajský radní pro školství Josef Kozel.
Předání vozidel proběhne začátkem června v sídle Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Klíčky symbolicky přejdou z rukou zástupců Tatry přes pedagogy a dodavatele nástaveb až k novým uživatelům – cestmistrům, kteří se s novými vozy ihned pustí do práce v terénu.
„Letní sezona znamená spoustu zásahů na silnicích, ať už jde o údržbu krajnic, značení nebo odstraňování nečistot. Nová auta do toho okamžitě naskočí. My tím zároveň získáváme něco víc, než jen techniku – dáváme mladým lidem možnost dotknout se reálného světa dopravy a údržby,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.
Tento způsob pořízení vozidel je pro Správu a údržbu silnic organizačně náročnější. „Ale zároveň má přesah do vzdělávání a výchovy budoucích řemeslníků, techniků a mechaniků. A to je hodnota, která se z tabulky vyčíslit nedá,“ dodal Vašák.
Podle Ladislava Valtra dává projekt Auto do škol smysl i z pohledu hospodaření kraje: „Když spojíme nákup techniky s tím, že u toho získají šanci naši žáci, snáze se pro podobné investice hledají prostředky. Tohle není jen nákup aut, je to investice do lidí. Vychováváme si tím vlastní odborníky-techniky, kteří už na škole čerpají zkušenosti a know-how odjinud, přinášejí je do našeho regionu a my věříme, že u nás zůstanou. Podle reakcí studentů i učitelů je zřejmé, že jim tenhle typ zkušenosti opravdu něco dává. Věřím, že si to odnesou dál do života.“
Exkurze do Tatry byla pro studenty zážitkem, který jen tak nezapomenou. Na polygonu sledovali testování nákladních vozidel v praxi a ve výrobní hale si mohli projít celý proces od výroby rámu po kompletaci vozu. V Pardubickém kraji se s pokračováním projektu počítá i do dalších let.