

Dopoledne řezání dlažby, kování železné špice, geodetické měření nebo návrh zahradního domku v programu CAD, večer pro změnu stavění májek, pálení ohňů a odvážné skoky přes šlehající plameny. Takový byl program většiny ze 113 „osmáků“, kteří zamířili 30. dubna na čarodějnické TECHNOhrátky do Střední průmyslové školy stavební Pardubice. Nutno říci, že průřez stavebními obory reprezentanty dvanácti zúčastněných základních škol hodně bavil a inspiroval. Symbolický podtext akce přitom umocnila skutečnost, že na stejném místě se v květnu 2013 také uskutečnily historicky první TECHNOhrátky.
Projekt Pardubického kraje na podporu technických a odborných oborů zavítal do „stavebky“ sídlící v Rybitví znovu po čtyřleté přestávce. Zatím poslední zastávku však v období covidové epidemie provázela přísná hygienická opatření včetně roušek, dezinfencí či omezeného počtu aktérů. Zato tentokrát už si děti užily TECHNOhrátky naplno. Ostatně stejně tak si čarodějnický den užili i samotní studenti průmyslovky, neboť křepčící, pozoruhodně vyparádění a pomalovaní maturanti zrovna slavili „poslední zvonění“.
„Tuto střední školu mohu jedině doporučit, protože vyučuje obory, které jsou nesmírně žádané na pracovním trhu. Jako o jejich absolventy o vás bude kdykoliv velký zájem. Pokud máte šikovné ruce a nebojíte se výzev, je toto studium určené právě vám,“ připomněl školákům v rámci slavnostního zahájení Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství. Společně s ním je přišla pozdravit také starostka Rybitví Eva Šmeralová. A aby měli účastníci ještě větší motivaci, postarali se o to svou prezentací zástupci holdingu Enteria – personální ředitelka Monika Floriánová a PR a marketingový ředitel Aleš Bělík.
Minivýstavky krásných výrobků
Na šesti speciálních stanovištích čekal žáky velice pestrý program. Seznámili se při něm s maturitními obory zaměřenými na stavitelství a projektování a také s učebními obory tesař, truhlář, umělecký kovář–zámečník a zedník.
„V případě oboru umělecký kovář–zámečník, který tato škola vyučuje jako jediná v Pardubickém kraji, si účastníci vyzkoušeli formování kovu za tepla a kování železné špice, ve stavitelství určovali nadmořskou výšku altánu a v CAD programování navrhovali zahradní domek. V tesařské dílně zhotovovali jednoduchý spoj, takzvané křížové plátování a procvičili se v přesném řezání s ruční pilou. Na řezání dlažby a stavění komínu z dřevěných cihel došlo také na stanovišti zedníků,“ uvedl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Pod vedením provázejících studentů průmyslovky poznali „osmáci“ prostřednictvím praktických ukázek a soutěží, že stavebnictví už dávno není jen tvrdá manuální dřina v zašpiněných montérkách, ale také práce s výpočetní technikou a mnoha moderními stroji, které dokáží pracovní proces citelně usnadnit.
„Atmosféru vydařené akce navíc dokreslily krásné výrobky truhlářů a uměleckých kovářů vhodně vystavené ve vestibulech a na chodbách budov v celém areálu. Dokonale potvrdily, že studenti této průmyslovky patří k talentovaným nadějím stavařského řemesla a právem se umisťují na medailových pozicích v celostátních soutěžích odborných dovedností,“ všimla si Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.
V tradičních soutěžích o velké ovocné dorty uspěla v manuálních aktivitách výprava ZŠ Dašice a ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! zvítězila ZŠ Horní Jelení.