

Pardubický kraj pozval už podruhé odborníky z oblasti sociální, školské, zdravotní a z neziskového sektoru na konferenci o rodině. Společně si tak v Kongresovém centru Palác Pardubice připomenuli Mezinárodní den rodiny. Zajímavá témata ze své praxe přednesli psychologové, terapeuti a výzkumníci Jiří Halda, Jeroným Klimeš, Petr Casanova, Martina Viktorie Kopecká, Karel Rýdl a Adriana Sychrová.
„Navázali jsme na loňský první ročník konference, který měl velký ohlas. Také letošní program vzbudil velký zájem a kapacitu sálu jsme zaplnili hned při oznámení přednášejících. Je vidět, že témata rodiny, rodičovství a výchovy dětí skýtají velkou škálu možných pohledů a zkušeností, o kterých je dobré se bavit a hledat v nich inspiraci. Budeme v této nové tradici rádi pokračovat i v dalších letech,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Pavel Šotola.
Děti jednoho dne přestanou být roztomilé
Jak jste si mě vychovali, takového mě máte, říká stará moudrost. A děti, jejichž rodiče s nimi přicházejí k terapeutům, to potvrzují. Většinou znají svá práva, ale ne povinnosti, neznají hodnotu práce a věcí, které jim rodiče kupují, nemají nastavená pravidla a chybí jim kompetence. Právě nastavení pravidel je podle speciálního pedagoga Jiřího Haldy velmi důležité od raného věku, ale rodičům chybí důslednost i ochota pravidla dodržovat spolu s dětmi. Poučka - nejdřív povinnost a potom zábava - se vytratila v novém životním stylu, a proto rodiče často nejsou schopni dostát svému hlavnímu úkolu – připravit dítě na život a úspěšné přežití a v důsledku toho tolik mladých lidí trpí různými psychickými problémy.
Vyplatí se do rodinného života investovat?
Výsledky dotazníkového výzkumu mezi pardubickými vysokoškoláky představili zástupci místní univerzity. Vyplývá z nich, že mladí lidé vidí rodinu jako projekt s nejistým výsledkem a poměrně náročnou investicí času, financí a energie. Svět je podle nich nevyzpytatelný, děti jsou tak trochu luxusem a z jejich uvažování se zcela vytrácí pojem romantická láska i důležitost sexu. Mnoho z nich si nechává zadní vrátka, alternativní možnosti, někteří si dokáží představit rodinu i bez partnera/partnerky. Na druhou stranu na správného partnera mají velmi vysoké nároky. Podle výzkumníků Karla Rýdla a Adrieny Sychrové se potřeby edukace brzy změní – z bývalého „jak neotěhotnět“ na „jak otěhotnět“. Velký vliv na tuto generaci mají oblíbení influenceři a zároveň se cítí opomíjeni politickými reprezentacemi.
Sebeubližování není racionální, ale citové chování
Mnoho dětí, ale také mladých lidí, řeší své psychické problémy tím, že si ubližují fyzicky. Tato bolest je pro ně snesitelnější, než ta psychická. Podle Jeroným Klimeše to může být způsobené na jedné straně depresemi, ale problémy části mladých lidí vyplývají i z nastavení společnosti, která se orientuje jen na příjemné zážitky. Lidé se snaží vyhnout všemu nepříjemnému, chybí jim zkušenost nedostatku, neúspěchu a jak ho přijmout a poučit se z něj. Proto se uchylují k vyhýbavým strategiím a k úhybným manévrům.
Terapeuti nejsou opravna dětí
Od všech terapeutů nakonec zaznělo – děti jsou v pohodě, ale rodiče jsou rozbití. A proto mnohé nepotěší, když po návštěvě terapeutů nedostanou opravené dítě, ale úkoly, jak doma budovat správné prostředí pro vývoj dítěte.