

Za podpory Pardubického kraje otevřel Dětský domov Pardubice dva nové byty, které se staly domovem pro další skupiny dětí. Je to další zásadní krok transformace domova, kdy je cílem, aby všechny děti žily v samostatných bytových jednotkách rozmístěných po městě. Nové byty vznikly v městských částech Ohrazenice a Smilova ulice.
První týdny v nových bytech přinesly silné emoce, od zvědavosti a nadšení přes obavy z neznámého až po radost z pocitu sounáležitosti. Děti si samy vytvářely prostředí, které pro ně znamená domov. Pomáhaly s vybavením pokojů, zařizováním kuchyně i drobnými opravami. V každém bytě našlo domov šest dětí.
„Když dítě samo řekne, že tady je to víc jako doma, víte, že jste na správné cestě. Tady nejde jen o změnu adresy, za touto proměnou stojí každodenní práce celého týmu dětského domova – vychovatelů, asistentů, vedení i dalších odborníků. Změna způsobu péče je náročná nejen organizačně, ale i lidsky a vztahově. Každý byt je výsledkem velkého množství nasazení, trpělivosti a práce, která často není vidět, ale cítit je velmi,“ říká ředitelka domova Kateřina Fialová.
Transformace dětských domovů je jedním z pilířů, na které se Pardubický kraj v oblasti sociální péče zaměřuje. Dvě třetiny zařízení v kraji už fungují komunitním způsobem – děti žijí v menších skupinách, s větším soukromím, samostatností a častějším kontaktem s biologickou rodinou. Cílem je co nejvíce přiblížit péči běžnému rodinnému životu, s důrazem na individuální přístup, důvěru a stabilní tým dospělých.
„Menší skupiny, domácí atmosféra, důraz na individualizaci, soukromí i odpovědnost – to vše přispívá k tomu, že děti dostávají větší prostor pro své potřeby, vztahy a růst. Tento přístup posiluje nejen jejich osobní rozvoj, ale i vztahy s okolím,“ popisuje radní pro oblast školství Josef Kozel.
„Tento krok považuji za jeden z velmi významných, které v oblasti péče o děti můžeme udělat. Díky této proměně se přibližujeme cíli, který považuji za zásadní – aby děti vyrůstaly v prostředí, které podporuje jejich důstojnost, individualitu a začlenění do společnosti. Snažíme se nejen o kvalitní péči, ale i o prevenci. Chceme pomáhat rodinám včas, hledat pěstouny, a až v krajním případě volit rodinnou skupinu v dětském domově. Dětské osudy si zaslouží to nejlepší, co jim můžeme dát,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Šotola.
„Děkuji zřizovateli, Pardubickému kraji, za podporu a důvěru, bez které by tato změna nebyla možná. Společně tak tvoříme místo, kde děti mohou vyrůstat s důstojností, respektem a podporou. Za každým bytem stojí měsíce příprav, desítky hodin plánování, trpělivosti a lidské péče,“ doplňuje Kateřina Fialová.
Nové byty v Pardubicích se pořídily díky prostředkům z Národního plánu obnovy. Jejich otevření je součástí širšího transformačního procesu, který letos pokračuje i v dalších městech, konkrétně v Moravské Třebové, Lanškrouně, Horním Jelení, Dolním Třešňovci, Poličce, Letohradu a v příštím roce i na dalších místech kraje. Vyvrcholením celého procesu bude na jaře 2026 dokončení výstavby dvojdomku v pardubické ulici Ke Tvrzi.
Snahou Pardubického kraje je také využívat evropské finanční prostředky ke vzdělávání zaměstnanců dětských domovů a ke zlepšení spolupráce s dalšími orgány péče o dítě. Cílem je předcházet odebírání dětí z rodin včasnou pomocí, podporovat vznik pěstounských rodin a umístění do dětského domova ponechávat jako poslední možnost.
Dětský domov Pardubice rád přivítá nové kolegy, kteří věří v sílu vztahu, bezpečí a každodenní péče.