Kraj investuje do prorodinných aktivit, pomáhá dobrovolnictví i sociálnímu podnikání

Radní Pardubického kraje schválili poskytnutí programových dotací v sociální oblasti, a to v programech Pardubický kraj pro rodinu, Podpora dobrovolnictví v Pardubickém kraji, Podpora materiálního zabezpečení sociálních služeb, Podpora sociálního podnikání a Podpora činnosti fundraisera.



 „Jsou to oblasti, které podporujeme dlouhodobě. Například pro prevenci a podporu rodin v nepříznivé sociální situaci máme sedm milionů korun a na podporu rodinného života tři miliony korun. Tyto prostředky putují k těm neziskovým organizacím, které rodinám poskytují potřebné služby,“ říká náměstek hejtmana Pardubického kraje Pavel Šotola. „Věnují se například prevenci v rodinách, pomoci dětem při rozvodu rodičů, navazují na krizovou pomoc, působí ve školách a podobně. Aktivity se netýkají jen dětí, ale také dospívajících či seniorů nebo pečujících osob,“ dodává.



Podporu získávají také projekty na vyhledávání a podporu pěstounství a náhradní rodinné péče, díky kterým se zvyšuje šance dětí na nalezení či setrvání v náhradních rodinách. Další projekt se věnuje práci s lidmi, kteří se stávají patrony čerstvě dospělých lidí opouštějících dětské domovy. Velmi potřebnou službu nabízí organizace MEDUKOM s asistovanými kontakty a mediačními sezeními, díky kterým může probíhat lépe a úspěšněji komunikace v rodinách s narušenými rodinnými vztahy. Podpořena je i celá řada rodinných a mateřských center a jejich pravidelných aktivit pro rodiče na rodičovské dovolené, včetně vzdělávání a aktivit rozšiřujících jejich rodičovské kompetence.



„Na podporu materiálního zabezpečení sociálních služeb jsme vyčlenili tři miliony korun. Hned několik organizací si chce s přispěním dotace pořídit pro klienty polohovací postele, další automobily pro terénní služby nebo například kompenzační pomůcky,“ vysvětluje Šotola.



Pro dobrovolnictví má kraj dva miliony korun. Dobrovolníci prostřednictvím dobrovolnických center pomáhají například v nemocnicích a domovech pro seniory jako společníci, u dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí jako doučování a pomoc při trávení volného času. Dále se věnují aktivitám spojeným s humanitární činností, jako jsou sociální šatníky, potravinová pomoc nebo různé sbírky, pomáhají tělesně postiženým lidem nebo pořádají akce kulturního, společenského či vzdělávacího charakteru.



Další důležitou oblastí je sociální podnikání, které umožňuje pracovní uplatnění osobám znevýhodněným na trhu práce. Na jeho podporu poskytuje kraj jeden a půl milionu korun. Prostředky půjdou např. na zakoupení užitkových automobilů, profesionální myčky, robotu, elektrického konvektomatu, kávovaru nebo sporáku.



Velký převis žádostí byl v  programu Podpora činnosti fundraisera, kde mohlo být  podpořeno 10 organizací, které nezískaly podpory v minulých dvou letech.



„Každoročně v terénu zjišťujeme, jak dotace pomáhají, jak se mění podmínky organizací a co ovlivňuje jejich činnost. Podle toho dotační programy nastavujeme,“ řekl na závěr Pavel Šotola.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.