

Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) v Rybitví připravuje v příštích letech rozsáhlou rekonstrukci a přístavbu nového pavilonu. Investiční záměr v hodnotě zhruba 120 milionů korun již schválil Pardubický kraj, který je zřizovatelem tohoto zařízení. O dalším postupu včetně možných úprav projektové dokumentace jednala ředitelka léčebny Jana Tomšů s krajským náměstkem pro oblast zdravotnictví Pavlem Štefkou.
LDN Rybitví je zařízení lůžkové následné péče s kapacitou 105 zdravotních a 17 sociálních lůžek, které poskytuje služby pacientům převážně přicházejícím z Nemocnice Pardubického kraje, a. s., a slouží tak jako důležitý článek v systému následné zdravotní péče v regionu.
Současný projekt počítá s kompletní přestavbou prvního nadzemního podlaží stávajícího pavilonu a novou přístavbou o čtyřech nadzemních podlažích. V nejvyšším podlaží mají vzniknout kanceláře. Klíčovou částí budou dvě patra s lůžky – každé s pěti dvoulůžkovými pokoji, tedy celkovou kapacitou 20 pacientů. Díky novému objektu bude možné umístit pacienty v nejtěžším zdravotním stavu do předělaného prvního nadzemního podlaží ve stávající budově, odkud lze v případě nutnosti zajistit rychlý přesun ven.
Diskuse se mimo jiné zaměřila i na technické komplikace spojené s výměnou stávajícího výtahu, který má nevyhovující, příliš mělké základy a nelze jej zachovat. Jeho kompletní vybourání a nahrazení novým si může vyžádat navýšení nákladů na projektovou dokumentaci až o půl milionu korun a samotné stavební úpravy mohou zvýšit celkové výdaje až o deset milionů korun.
Tyto technické výzvy jsou však jen jedním z aspektů, které je třeba řešit, aby léčebna mohla pacientům poskytnout nejen bezpečné, ale i komfortní prostředí odpovídající současným nárokům na péči.
„Jedním z hlavních problémů, který v Rybitví dlouhodobě vnímáme, jsou vícelůžkové pokoje bez dostatečného soukromí. Pro pacienty, kteří se zde léčí, není ideální, aby se v jednom prostoru odehrávala jak jejich léčba, tak i návštěvy rodiny. Chceme proto vytvořit prostředí, které odpovídá současným nárokům na péči i hygienické standardy. Stárnoucí populace a rostoucí potřeba následné péče nás vedou k tomu, abychom už dnes mysleli na zajištění dostatečných kapacit i do budoucna. Naším cílem je, tyto kapacity v budoucnu významně posílit“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka.
Projekt rekonstrukce a přístavby by měl být realizován ve více etapách. Celkové náklady 1. etapy jsou aktuálně odhadovány na 120 milionů korun.