
Čtvrtý ročník semináře Udržitelnost silniční zeleně se zaměřil především na problematiku správních řízení. Odborníci z celé republiky se 23. května sešli v multifunkčním prostoru Sirius, aby společně diskutovali o správné péči o zeleň, výzvách současné legislativy i o budoucnosti silniční zeleně z pohledu ochrany přírody a bezpečnosti provozu.
„Podle statistik stromy podél silnic z naší krajiny postupně mizí. Od roku 2003 do konce roku 2022 bylo vykáceno více stromů, než bylo vysazeno. To ukazuje na potřebu lepší ochrany a péče o stromy. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny mimo jiné zavádí přísnější ochranu stromů a stromořadí v uličním profilu. Peníze z poplatků za kácení dřevin půjdou do rozpočtu obcí na péči o dřeviny a zelenou infrastrukturu,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Podle náměstka ministra životního prostředí Eduarda Levého je důležité udržet vysoký standard ochrany dřevin, ale zároveň reagovat na signály z terénu. „Je potřeba najít rovnováhu mezi důslednou ochranou silniční zeleně a praktickými potřebami správců komunikací. Dřeviny podél silnic nejsou jen součástí krajiny – mají ekologický, estetický i bezpečnostní význam. Potřebujeme nastavit pravidla, která zachovají vysoký standard ochrany a zároveň umožní správcům komunikací a úřadům rozhodovat na základě odborného posudku a konkrétní situace. Jenom tak zajistíme kvalitní výsledky správy v terénu,“ uvedl náměstek Eduard Levý.
Účastníci semináře se shodli, že klíčem k posunu je zjednodušení procesů, větší důraz na odborný posudek namísto plošné administrativy a otevřenější komunikace mezi silničními správci, úřady a ochranářskou sférou. Seminář potvrdil, že správní řízení v oblasti silniční zeleně není pouze technickou otázkou, ale i zásadním tématem pro fungování veřejné správy ve vztahu ke krajině.
Dorazily špičky v oboru
Odborný seminář pořádaný Správou a údržbou silnic Pardubického kraje již počtvrté otevřel širokou debatu o správě a ochraně silniční zeleně. Diskutovalo se nejen o legislativních aspektech, ale i o praktických problémech, kterým silničáři, úředníci i ekologové čelí v každodenní praxi.
„Máme radost, že se nám do Pardubic podařilo přivést špičky z celé republiky. Téma silniční zeleně je pro nás, jakožto správce komunikací, zásadní a je skvělé, že se na tomto semináři odborníci navzájem seznámí se svými pohledy. Diskuze a sdílení jsou jednou z cest, jak se posunout dál,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák s tím, že semináře budou pokračovat i v následujících letech.
Na semináři vystoupili experti z právní sféry, odborníci na péči o krajinu i z vysokých škol. Celkově se akce zúčastnilo téměř 110 odborníků, což je o třicet více než v loňském roce. To dokazuje stále se zvyšující zájem o problematiku silniční zeleně.
Podle Ladislava Valtra, náměstka hejtmana Pardubického kraje pro oblast dopravy, je rostoucí zájem o problematiku důkazem, že se stále jedná o plošně živé i tíživé téma. „Je už skutečně načase tu rozumnou rovnováhu mezi ochranou zeleně podél silnic, bezpečností dopravy a potřebami údržby či obnovy komunikací nastavit a umožnit. Z mého pohledu bohužel neustále posiluje administrativa a jednostranná práva bez povinností těch, kterým nejde ani o reálná řešení a v podstatě ani o ochranu zeleně,“ dodal Valtr.
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.


